Paweł Wolak

Tematyka pracy doktorskiej

Moja praca doktorska dotyczy gwiazd zaawansowanych ewolucyjnie.Interesujace mnie stadium ewolucyjne gwiazdy jest bardzo krotkie i stanowi zaledwie około 1% całego czasu jej życia. W omawianym etapie gwiazda znacznie się powiększa, oraz w dużym tempie traci swoją masę tworząc rozległą otoczkę wokółgwiazdową. W powstałej otoczce istnieją kożystne warunki do rozpoczęcia akcji maserowej. Maser działa na tej samej zasadzie co (lepiej powszechnie znany) laser, jednakże świeci on nie w zakresie optycznym a radiowym (mikrofale).Radiowe obserwacje maserów (np za pomocą 32m radioteleskopu w Piwnicach) dostarczają wielu informacji o obiektach w których powstają.Dzięki promieniowaniumaserowemu cząsteczek SiO, H2O, OH uzyskujemy bardzo dużo informacji o badanych obiektach. Podstawowe informacje to: prędkość radialna gwiazdy, oraz: gęstość, temperatura i prędkość ekspansji otoczki w której działa maser.

Cele pracy:

1. Zbadanie właściwości pola magnetycznego wokół starych gwiazd oraz próba odpowiedzi na pytanie jak ona powstaje. Realizacja tego zadania jest możkiwa dzięki obserwacjom polaryzacji promieniowania maserowego, która dostarcza cennych informacji o natężeniu i kształcie pola magnetycznego. 2. Próba znalezienia przyczyny różnorodności kształtów mgławic planetarnych i weryfikacja istniejąych teorii. Badane gwiazdy zakończą swoją ewolucję jako tak zwane mgławice planetarne znane z rozmaitych kształtów. Mapy radiowe promieniowania maserowego umożliwiają prześledzenie powstawania mgławic planetarnych i ujawniają procesy prowadzące do ich kształtowania

Metody i instrumenty badawcze:

Niezbędne w mojej pracy jest wykorzystywanie najnowszych technik i urządzeń obserwacyjnych jak europejska sieć radioteleskopów EVN (European Very long baseline interferometry Network).Dzięki tej sieci (której istotnym elementem jest nasz 32m radioteleskop) możliwe jest tworzenie map radiowych obserwowanych obiektów co jest fundamentalne dla poznania ich natury.